Zalecenia po usunięciu zęba

Nie bolało prawda? Teraz należy zadbać o to, by rana szybko się zagoiła, a zębodół zrósł bez komplikacji. Wymaga to od Pacjenta spełnienia kilku prostych warunków. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by po ekstrakcji zęba przez 30 minut trzymać w ustach mocno zagryziony jałowy gazik, a przed 24 godziny nie palić papierosów, ponieważ nasila to krwawienie i utrudnia gojenie się rany. Najczęstszym pytaniem naszych Pacjentów jest „Kiedy można jeść i pić?”.  Otóż wystarczą 2 godziny od ekstrakcji, ale radzimy przez około dobę unikać ostrych pokarmów o twardej konsystencji. Lepiej jest wybierać pokarmy, chłodne o miękkiej konsystencji. Dobra wiadomość – mogą to być lody! Ważne jest picie dużej ilości wody, ale prosimy unikać picia przez słomkę.

Oto kilka ważnych informacji i porad.

Higiena jamy ustnej 

  • proszę nie płukać jamy ustnej i nie szczotkować  zębów przez 8 godzin 
  • po upływie 8 godzin można już normalnie szczotkować zęby, unikając jednak szczotkowania okolicy operowanej przez kolejne 24 godziny

Dolegliwości

Usunięcie zęba jest zabiegiem chirurgicznym, więc wystąpienie niektórych dolegliwości jest stanem normalnym. Można redukować niekomfortowe skutki ekstrakcji, tj. ból czy  obrzęk, stosując zapisane przez lekarza leki.

 

Obrzęk tkanek miękkich jest stanem normalnym po zabiegu. Warto, aby Pacjent wiedział, że największe natężenie obrzęku występuje zazwyczaj po 48 godzinach od zabiegu i może utrzymywać się przez kilka dni. Zmniejszyć  obrzęk można poprzez stosowanie zimnych okładów na skórę ponad miejscem zabiegu. Należy stosować okład przez 10-15 minut, robiąc następnie godzinną przerwę. W razie potrzeby należy powtarzać okłady przez 12 godzin. Jeśli wykonujemy okład z lodu, należy uważać, by lód nie stykał się bezpośrednio ze skórą.

 

Krwawienie jest normalnym zjawiskiem po usunięciu zęba. Przeważnie jest to sączenie się niewielkiej ilości krwi z rany pooperacyjnej w pierwszej dobie po zabiegu. Jeżeli pojawi się silne krwawienie należy umieścić wilgotny jałowy gazik nad zębodołem i mocno zagryzać go przez 30 minut. Głowa powinna być uniesiona, a pozycja ciała półsiedząca. W przypadku nie ustępowania krwawienia, należy skontaktować się z lekarzem.

 

Leki – proszę stosować się ściśle do ilości i częstotliwości przyjmowania przepisanych leków.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

  • dolegliwości bólowe nie ustępują pomimo przyjmowania leków
  • krwawienie nie ustępuje
  • w trzeciej dobie dochodzi do nasilenia obrzęku
  • występuje gorączka

W razie pytań lub wątpliwości, skontaktuj się z nami.

Zalecamy, by przez 12 godzin unikać wysiłku fizycznego.

Szwy – jeżeli były zakładane, zapraszamy na ich usunięcie po 7-10 dniach.

Zalecenia po zabiegach implantacji są w dużej mierze takie same, jak po zabiegach ekstrakcji zęba.

Kilka ważnych informacji i porad:

Całkowity zakaz palenia papierosów przez 4 tygodnie po zabiegu.

Zalecamy bardzo staranną higienę jamy ustnej.

Płukanie jamy ustnej roztworem chlorheksydyny przez 3 tygodnie po zabiegu.

Może wystąpić zasinienie, które po 10 dniach zniknie samoistnie.

Podstawą dbania o zdrowy uśmiech najmłodszych pacjentów jest profilaktyka. Mycie jest konieczne już od pierwszego zęba – po posiłku czyścimy go samą wodą lub pastą przeznaczoną dla niemowlaków.

Po posiłku należy pamiętać o tym, by odczekać 15 minut, zanim umyjemy dziecku zęby! Uchroni to nasze pociechy przed wcieraniem w szkliwo kwasów pochodzących z jedzenia.

Zalecamy również lakowanie pojawiających się zębów stałych.

Bardzo ważna jest dieta – unikamy podawania słodzonych soków i pokarmów, do picia podajemy dziecku tylko wodę!

Do kontroli zapraszamy co pół roku – dzieci i rodziców!

Kilka ważnych informacji i porad:

Po leczeniu kanałowym może pojawić się ból, szczególnie podczas nagryzania.

Warto dokonywać kontroli RTG leczonego zęba w 1., 3., 6., 12. miesiącu po zabiegu.

Każdy ząb po leczeniu kanałowym powinien być docelowo odbudowany protetycznie. W naszym gabinecie jako odbudowę proponujemy wkład koronowo-korzeniowy, koronę lub endokoronę, których celem jest wzmocnienie martwego zęba.

Po scalingu i piaskowaniu ważne jest, aby unikać produktów barwiących zęby, szczególnie kawy, herbaty, czerwonego wina, truskawek, malin.

Zalecamy bardzo dokładne nitkowanie zębów lub korzystanie z irygatora stomatologicznego.

Dla pacjentów, którym doskwierają problemy z dziąsłami, zalecamy płukanie płynem do higieny jamy ustnej zawierającym chlorheksydynę.

Nie wolno spożywać owoców cytrusowych, soków owocowych, coli, czerwonego wina i innych silnie barwiących napojów i pokarmów.

Zakaz palenia papierosów.

Nie wolno pić ani jeść z założonymi na zęby szynami.

Zalecamy staranną pielęgnację jamy ustnej.

Po wybielaniu może wystąpić silna nadwrażliwość zębów. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Ostateczny efekt wybielania zostanie osiągnięty w ciągu dwóch tygodni od zakończenia stosowania nakładek.

Szynę relaksacyjną należy nosić przez pierwsze dni w dzień i w nocy, jak najdłużej, w zależności od możliwości i zaleceń lekarza.

Szyny należy myć wodą z mydłem lub samą wodą, nie pastą!

Zapraszamy na wizytę kontrolną po dwóch tygodniach stosowania.